C1206F225K3RAC7800
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
C1206F225K3RAC7800
Manufacturer: KEMET In Stock 18194 pcs
Datasheet: C1206F225K3RAC7800
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 $0.9
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
SMD Comm X7R FO
Ratings
Features
Open Mode
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±10%
Lead Style
Capacitance
2.2µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
25V
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C