A755KS157M1DAAE020
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
A755KS157M1DAAE020
Manufacturer: KEMET In Stock 0 pcs
Datasheet: A755KS157M1DAAE020
Product Category: Aluminum - Polymer Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM POLY 150UF 20% 20V T/H $0.26
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Polymer
Series
A755
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
150µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
20V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
221mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.42A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm