WP7B-S050VA1-R8000
Manufacturer: JAE Electronics In Stock 6855 pcs
Datasheet: WP7B-S050VA1-R8000
Description: CONN RCPT 50POS SMD GOLD Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Pitch
0.016" (0.40mm)
Series
WP7
Features
Solder Retention
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Height Above Board
0.028" (0.71mm)
Number of Positions
50
Mated Stacking Heights
0.7mm