WP21-S040VA1-R8000
| Manufacturer: | JAE Electronics |
In Stock 3881 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | WP21-S040VA1-R8000 | ||
| Description: | CONN RCPT 40POS SMD GOLD | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Pitch
- 0.014" (0.35mm)
- Series
- WP21
- Features
- Solder Retention
- Packaging
- Digi-Reel®
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Connector Type
- Receptacle, Center Strip Contacts
- Contact Finish
- Gold
- Number of Rows
- 2
- Height Above Board
- 0.023" (0.59mm)
- Number of Positions
- 40
- Mated Stacking Heights
- 0.6mm