FI-J35S-VF15N
| Manufacturer: | JAE Electronics |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | FI-J35S-VF15N | ||
| Description: | CONN RCPT 35POS 0.016 GOLD SMD | $2.84 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Style
- Board to Cable/Wire
- Series
- FI-J
- Features
- Pick and Place, Solder Retention
- Packaging
- Bulk
- Part Status
- Active
- Termination
- Solder
- Applications
- General Purpose
- Contact Type
- Non-Gendered
- Contact Shape
- Mounting Type
- Surface Mount
- Connector Type
- Receptacle
- Fastening Type
- Friction Lock
- Number of Rows
- 1
- Pitch - Mating
- 0.016" (0.40mm)
- Voltage Rating
- 50V
- Contact Material
- Copper Alloy
- Insulation Color
- Black
- Insulation Height
- 0.046" (1.16mm)
- Ingress Protection
- Insulation Material
- Plastic
- Number of Positions
- 35
- Row Spacing - Mating
- Contact Finish - Post
- Gold
- Contact Length - Post
- Current Rating (Amps)
- 0.3A per Contact
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C
- Mated Stacking Heights
- 1.58mm