FB10S061JA2R6000
| Manufacturer: | JAE Electronics |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | FB10S061JA2R6000 | ||
| Product Category: | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CONN FPC BOTTOM 61POS 0.30MM R/A | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Pitch
- 0.012" (0.30mm)
- Series
- FB10
- Features
- Zero Insertion Force (ZIF)
- Packaging
- Digi-Reel®
- Part Status
- Obsolete
- Termination
- Solder
- Housing Color
- White
- Mating Cycles
- 20
- Mounting Type
- Surface Mount, Right Angle
- Actuator Color
- Black
- Cable End Type
- Tabbed or Tapered
- Contact Finish
- Gold
- Flat Flex Type
- FPC
- Voltage Rating
- 50V
- Locking Feature
- Flip Lock
- Contact Material
- Phosphor Bronze
- Actuator Material
- Plastic
- FFC, FCB Thickness
- 0.20mm
- Height Above Board
- 0.035" (0.88mm)
- Dielectric Material
- Plastic
- Number of Positions
- 61
- Current Rating (Amps)
- 0.35A
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C