IPW60R125P6XKSA1
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
In Stock 80 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | IPW60R125P6XKSA1 | ||
| Description: | MOSFET N-CH 600V TO247-3 | $4.34 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- CoolMOS™ P6
- FET Type
- N-Channel
- Packaging
- Tube
- Vgs (Max)
- ±20V
- Technology
- MOSFET (Metal Oxide)
- FET Feature
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-247-3
- Vgs(th) (Max) @ Id
- 4.5V @ 960µA
- Operating Temperature
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Rds On (Max) @ Id, Vgs
- 125mOhm @ 11.6A, 10V
- Power Dissipation (Max)
- 219W (Tc)
- Supplier Device Package
- PG-TO247-3
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
- 56nC @ 10V
- Drain to Source Voltage (Vdss)
- 600V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
- 2660pF @ 100V
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
- 30A (Tc)
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
- 10V