FF300R12KT4HOSA1
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
In Stock 66 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | FF300R12KT4HOSA1 | ||
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IGBT MODULE 1200V 300A | $122.44 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Input
- Standard
- Series
- C
- IGBT Type
- Trench Field Stop
- Part Status
- Active
- Power - Max
- 1600W
- Configuration
- Half Bridge
- Mounting Type
- Chassis Mount
- NTC Thermistor
- No
- Package / Case
- Module
- Operating Temperature
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Supplier Device Package
- Module
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
- 2.15V @ 15V, 300A
- Current - Collector (Ic) (Max)
- 450A
- Input Capacitance (Cies) @ Vce
- 19nF @ 25V
- Current - Collector Cutoff (Max)
- 5mA
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
- 1200V