BSC010N04LSATMA1
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
BSC010N04LSATMA1
Manufacturer: Infineon Technologies In Stock 48380 pcs
Datasheet: BSC010N04LSATMA1
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 40V 100A TDSON-8 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
OptiMOS™
FET Type
N-Channel
Packaging
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 139W (Tc)
Supplier Device Package
PG-TDSON-8 FL
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
95nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6800pF @ 20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
38A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V