MCD250-16IO1
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MCD250-16IO1
Manufacturer: IXYS In Stock 0 pcs
Datasheet: MCD250-16IO1
Product Category: Thyristors - SCRs - Modules Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOD THYRISTOR/DIODE 1600V Y2-DCB $116.67
Packaging
Bulk
Structure
Series Connection - SCR/Diode
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Y2-DCB
Base Part Number
MC*250
Voltage - Off State
1.6kV
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Current - Hold (Ih) (Max)
150mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)
287A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
450A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
9000A, 9600A