MCC19-16IO1B
| Manufacturer: | IXYS |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MCC19-16IO1B | ||
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | THYRISTOR MODULE 1600V 2X40A | $17.82 | |
- Packaging
- Bulk
- Structure
- Series Connection - All SCRs
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Chassis Mount
- Package / Case
- TO-240AA
- Base Part Number
- MC*19
- Voltage - Off State
- 1.6kV
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Number of SCRs, Diodes
- 2 SCRs
- Current - Hold (Ih) (Max)
- 200mA
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
- 100mA
- Current - On State (It (AV)) (Max)
- 25A
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
- 1.5V
- Current - On State (It (RMS)) (Max)
- 40A
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
- 400A, 420A