IXTN90N25L2
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IXTN90N25L2
Manufacturer: IXYS In Stock 0 pcs
Datasheet: IXTN90N25L2
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 250V 90A SOT-227 $36.09
Series
Linear L2™
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 3mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
33mOhm @ 500mA, 10V
Power Dissipation (Max)
735W (Tc)
Supplier Device Package
SOT-227B
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
640nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
250V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
23000pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V