IXTA220N055T7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IXTA220N055T7
Manufacturer: IXYS In Stock 0 pcs
Datasheet: IXTA220N055T7
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 55V 220A TO-263-7 Inquiry
Series
TrenchMV™
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 25A, 10V
Power Dissipation (Max)
430W (Tc)
Supplier Device Package
TO-263-7 (IXTA..7)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
158nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
55V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7200pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
220A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V