IXTA180N10T
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IXTA180N10T
Manufacturer: IXYS In Stock 90 pcs
Datasheet: IXTA180N10T
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 100V 180A TO-263 $3.92
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
TrenchMV™
FET Type
N-Channel
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.4mOhm @ 25A, 10V
Power Dissipation (Max)
480W (Tc)
Supplier Device Package
TO-263 (IXTA)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
151nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6900pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
180A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V