IXFT32N100XHV
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IXFT32N100XHV
Manufacturer: IXYS In Stock 42 pcs
Datasheet: IXFT32N100XHV
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET 1KV 32A ULTRA JCT TO268HV $17.45
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 4mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
220mOhm @ 16A, 10V
Power Dissipation (Max)
890W (Tc)
Supplier Device Package
TO-268HV (IXFT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4075pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
32A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V