IXFQ90N20X3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IXFQ90N20X3
Manufacturer: IXYS In Stock 30 pcs
Datasheet: IXFQ90N20X3
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: 200V/90A ULTRA JUNCTION X3-CLASS $7.02
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.5mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12.8mOhm @ 45A, 10V
Power Dissipation (Max)
390W (Tc)
Supplier Device Package
TO-3P
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
78nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
200V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5420pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V