IXFN66N50Q2
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IXFN66N50Q2
Manufacturer: IXYS In Stock 0 pcs
Datasheet: IXFN66N50Q2
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 500V 66A SOT-227B Inquiry
Series
HiPerFET™
FET Type
N-Channel
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 8mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 500mA, 10V
Power Dissipation (Max)
735W (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
199nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6800pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
66A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V