IXFN52N100X
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IXFN52N100X
Manufacturer: IXYS In Stock 10 pcs
Datasheet: IXFN52N100X
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET 1KV 44A ULTRA JCT SOT227 $39.6
Series
HiPerFET™
Vgs (Max)
±30V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Active
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 4mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 26A, 10V
Power Dissipation (Max)
830W (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
245nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6725pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V