IXFN340N07
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IXFN340N07
Manufacturer: IXYS In Stock 0 pcs
Datasheet: IXFN340N07
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 70V 340A SOT-227B $37.74
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 8mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max)
700W (Tc)
Supplier Device Package
SOT-227B
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
490nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
70V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12200pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
340A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V