IXFK320N17T2
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IXFK320N17T2
Manufacturer: IXYS In Stock 0 pcs
Datasheet: IXFK320N17T2
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 170V 320A TO264 $20.52
Series
GigaMOS™
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 8mA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.2mOhm @ 60A, 10V
Power Dissipation (Max)
1670W (Tc)
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
640nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
170V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
45000pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
320A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V