IXFH13N50
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
IXFH13N50
Manufacturer: IXYS In Stock 0 pcs
Datasheet: IXFH13N50
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 500V 13A TO-247AD Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
HiPerFET™
FET Type
N-Channel
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 2.5mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 6.5A, 10V
Power Dissipation (Max)
180W (Tc)
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
120nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2800pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V