RR3PA-UDC48V
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RR3PA-UDC48V
Manufacturer: IDEC In Stock 10 pcs
Datasheet: RR3PA-UDC48V
Product Category: Power Relays, Over 2 Amps Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V $22.5
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RR
Features
Coil Type
Non Latching
Packaging
Bulk
Relay Type
General Purpose
Part Status
Active
Seal Rating
Coil Current
30.0mA
Coil Voltage
48VDC
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Operate Time
25ms
Release Time
25ms
Mounting Type
Socketable
Coil Insulation
Coil Resistance
1.6 kOhms
Contact Material
Silver (Ag)
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)
Must Operate Voltage
38.4 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10A