RR2P-UDC110V
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RR2P-UDC110V
Manufacturer: IDEC In Stock 98 pcs
Datasheet: RR2P-UDC110V
Product Category: Power Relays, Over 2 Amps Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V $20.62
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RR
Features
Coil Type
Non Latching
Packaging
Bulk
Relay Type
General Purpose
Part Status
Active
Seal Rating
Coil Current
13.0mA
Coil Voltage
110VDC
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operate Time
25ms
Release Time
25ms
Mounting Type
Socketable
Coil Insulation
Coil Resistance
8.46 kOhms
Contact Material
Silver (Ag)
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Must Operate Voltage
88 VDC
Must Release Voltage
11 VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10A