RR2KP-UDC24V
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RR2KP-UDC24V
Manufacturer: IDEC In Stock 65 pcs
Datasheet: RR2KP-UDC24V
Product Category: Power Relays, Over 2 Amps Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V $36.12
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RR2KP
Features
Coil Type
Latching, Dual Coil
Packaging
Bulk
Relay Type
General Purpose
Part Status
Active
Seal Rating
Coil Current
60.0mA
Coil Voltage
24VDC
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operate Time
25ms
Mounting Type
Socketable
Coil Insulation
Coil Resistance
400 Ohms
Contact Material
Silver (Ag)
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Must Release Voltage
Operating Temperature
-5°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10A