GSXD120A010S1-D3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
GSXD120A010S1-D3
Manufacturer: Global Power Technologies Group In Stock 38 pcs
Datasheet: GSXD120A010S1-D3
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 120A SOT227 $20.06
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Packaging
Tube
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Diode Configuration
2 Independent
Supplier Device Package
SOT-227
Current - Reverse Leakage @ Vr
1mA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840mV @ 120A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120A