C2107A.41.05
| Manufacturer: | General Cable/Carol Brand |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | C2107A.41.05 | ||
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Length
- 1000.0' (304.8m)
- Series
- 2107A
- Ratings
- UL Style 1015, ASTM B-33
- Voltage
- 600V
- Features
- Cable Type
- Hook-Up
- Wire Gauge
- 10 AWG
- Part Status
- Active
- Jacket Color
- Yellow
- Conductor Strand
- 105/30
- Conductor Material
- Copper, Annealed Tinned
- Operating Temperature
- -20°C ~ 105°C
- Jacket (Insulation) Diameter
- 0.184" (4.67mm)
- Jacket (Insulation) Material
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Jacket (Insulation) Thickness
- 0.032" (0.81mm)