UP0.4C-680
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
UP0.4C-680
Manufacturer: Eaton-Electronics Division In Stock 0 pcs
Datasheet: UP0.4C-680
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 68UH 450MA 1.1 OHM SMD Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
UNI-PAC™ 0.4C
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Cut Tape (CT)
Shielding
Unshielded
Tolerance
±20%
Inductance
68µH
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Ferrite
Size / Dimension
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Current - Saturation
430mA
Current Rating (Amps)
450mA
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz