SD14-2R5-R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SD14-2R5-R
Manufacturer: Eaton-Electronics Division In Stock 0 pcs
Datasheet: SD14-2R5-R
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 2.5UH 2.05A 59.5 MOHM $0.99
Tolerance
±20%
Inductance
2.5µH
Size / Dimension
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR)
59.5mOhm
Current - Saturation
2.29A
Current Rating (Amps)
2.05A
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100kHz