SD10-6R2-R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SD10-6R2-R
Manufacturer: Eaton-Electronics Division In Stock 0 pcs
Datasheet: SD10-6R2-R
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 6.2UH 940MA 218 MOHM $1.15
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
SD
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Tape & Reel (TR)
Shielding
Shielded
Tolerance
±20%
Inductance
6.2µH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Ferrite
Size / Dimension
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR)
218mOhm
Current - Saturation
920mA
Current Rating (Amps)
940mA
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz