HCP1305-1R5-R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
HCP1305-1R5-R
Manufacturer: Eaton-Electronics Division In Stock 0 pcs
Datasheet: HCP1305-1R5-R
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 1.5UH 23A 4.1 MOHM SMD Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
HCP1305
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Digi-Reel®
Shielding
Unshielded
Tolerance
±20%
Inductance
1.5µH
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Iron Powder
Size / Dimension
0.543" L x 0.508" W (13.80mm x 12.90mm)
DC Resistance (DCR)
4.1mOhm Max
Current - Saturation
48A
Current Rating (Amps)
23A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz