HCF1007-R42-R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
HCF1007-R42-R
Manufacturer: Eaton-Electronics Division In Stock 0 pcs
Datasheet: HCF1007-R42-R
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 420NH 26A 1.3 MOHM SMD $1.67
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
HCF1007
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Tape & Reel (TR)
Shielding
Unshielded
Tolerance
±20%
Inductance
420nH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Ferrite
Size / Dimension
0.398" L x 0.307" W (10.10mm x 7.80mm)
DC Resistance (DCR)
1.3mOhm
Current - Saturation
45A
Current Rating (Amps)
26A
Height - Seated (Max)
0.262" (6.65mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz