FP1008R2-R12-R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
FP1008R2-R12-R
Manufacturer: Eaton-Electronics Division In Stock 0 pcs
Datasheet: FP1008R2-R12-R
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Series
FP1008
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Tape & Reel (TR)
Shielding
Unshielded
Tolerance
Inductance
120nH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Ferrite
Size / Dimension
0.425" L x 0.315" W (10.80mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR)
Current - Saturation
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz