FP1007R1-R14-R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
FP1007R1-R14-R
Manufacturer: Eaton-Electronics Division In Stock 0 pcs
Datasheet: FP1007R1-R14-R
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 140NH 60A 0.29 MOHM $0.94
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
FLAT-PAC, FP1007
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Tape & Reel (TR)
Shielding
Unshielded
Tolerance
±10%
Inductance
140nH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Ferrite
Size / Dimension
0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm)
DC Resistance (DCR)
0.29mOhm
Current - Saturation
72A
Current Rating (Amps)
60A
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz