CTX100-2-52-R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
CTX100-2-52-R
Manufacturer: Eaton-Electronics Division In Stock 195 pcs
Datasheet: CTX100-2-52-R
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 100UH 4.4A 53.4 MOHM $5.34
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Toroidal
Series
CTX
Ratings
Q @ Freq
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Tolerance
±20%
Inductance
100µH
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Material - Core
Iron Powder
Size / Dimension
0.945" Dia x 0.654" W (24.00mm x 16.60mm)
DC Resistance (DCR)
53.4mOhm Max
Current - Saturation
4.3A
Current Rating (Amps)
4.4A
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
Inductance Frequency - Test
100kHz