BK-S505SC-10-R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
BK-S505SC-10-R
Manufacturer: Eaton-Electronics Division In Stock 0 pcs
Datasheet: BK-S505SC-10-R
Product Category: Fuses Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM $2.23
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Series
S505
Approvals
BSI, CCC/CQC, CSA, cURus, IMQ, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Fuse Type
Cartridge, Ceramic
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Melting I²t
397
Mounting Type
Through Hole
Response Time
Slow Blow
Package / Case
5mm x 20mm (Axial)
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance
0.0061 Ohms
Voltage Rating - AC
250V
Current Rating (Amps)
10A