BK/GMA-V-300-R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
BK/GMA-V-300-R
Manufacturer: Eaton-Electronics Division In Stock 0 pcs
Datasheet: BK/GMA-V-300-R
Product Category: Fuses Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM $1.91
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Series
GMA
Approvals
CSA, PSE, UL
Fuse Type
Cartridge, Glass
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Melting I²t
0.019
Mounting Type
Through Hole
Response Time
Fast Blow
Package / Case
5mm x 20mm (Axial)
Size / Dimension
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance
0.906 Ohms
Voltage Rating - AC
250V
Current Rating (Amps)
300mA
Operating Temperature
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A