LPJ-110SP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LPJ-110SP
Manufacturer: Eaton-Bussmann Electrical Division In Stock 0 pcs
Datasheet: LPJ-110SP
Product Category: Electrical, Specialty Fuses Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FUSE CRTRDGE 110A 600VAC/300VDC $264.51
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Class
J
Series
LOW-PEAKā„¢ LPJ
Features
Approvals
CE, CSA, UL
Fuse Type
Cartridge
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Applications
Electrical, Industrial
Mounting Type
Bolt Mount
Response Time
Slow Blow
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension
1.500" Dia x 3.000" L (38.10mm x 76.20mm)
Voltage Rating - AC
600V
Voltage Rating - DC
300V
Current Rating (Amps)
110A