B72240B0151K001
| Manufacturer: | EPCOS (TDK) |
In Stock 10 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | B72240B0151K001 | ||
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | VARISTOR 240V 40KA MODULE | $27.61 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Energy
- 360J
- Series
- HighE
- Packaging
- Bulk
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Chassis Mount
- Package / Case
- Module
- Current - Surge
- 40kA
- Maximum AC Volts
- 150V
- Maximum DC Volts
- 200V
- Number of Circuits
- 1
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Varistor Voltage (Max)
- 264V
- Varistor Voltage (Min)
- 216V
- Varistor Voltage (Typ)
- 240V
- Capacitance @ Frequency
- 4800pF @ 1kHz