B32652A0333J189
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
B32652A0333J189
Manufacturer: EPCOS (TDK) In Stock 0 pcs
Datasheet: B32652A0333J189
Product Category: Film Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL $0.25
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
B32652
Ratings
Features
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±5%
Capacitance
0.033µF
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC
250V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C