B32651A7472J000
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
B32651A7472J000
Manufacturer: EPCOS (TDK) In Stock 0 pcs
Datasheet: B32651A7472J000
Product Category: Film Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP FILM 4700PF 5% 1.25KVDC RAD $0.25
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
B32651
Ratings
Features
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Capacitance
4700pF
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC
450V
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C