B32613A8472J008
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
B32613A8472J008
Manufacturer: EPCOS (TDK) In Stock 0 pcs
Datasheet: B32613A8472J008
Product Category: Film Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP FILM 4700PF 5% 2KVDC RADIAL $0.27
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
B32613
Ratings
Features
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Capacitance
4700pF
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC
1000V (1kV)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C