ECS-400-20-30B-TR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ECS-400-20-30B-TR
Manufacturer: ECS Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: ECS-400-20-30B-TR
Product Category: Crystals Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CRYSTAL 40.0000MHZ 20PF SMD Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
MHz Crystal
Series
ECX-53B
Ratings
Frequency
40MHz
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type
Surface Mount
Operating Mode
Fundamental
Package / Case
4-SMD, No Lead
Load Capacitance
20pF
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Stability
±50ppm
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 Ohms