ZXTP25060BFHTA
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
In Stock 21714 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | ZXTP25060BFHTA | ||
| Description: | TRANS PNP 60V 3A SOT23-3 | Inquiry | |
- Packaging
- Digi-Reel®
- Part Status
- Active
- Power - Max
- 1.25W
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
- Transistor Type
- PNP
- Base Part Number
- ZXTP25060
- Operating Temperature
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Frequency - Transition
- 250MHz
- Supplier Device Package
- SOT-23-3
- Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
- 235mV @ 300mA, 3A
- Current - Collector (Ic) (Max)
- 3A
- Current - Collector Cutoff (Max)
- 50nA (ICBO)
- DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
- 100 @ 10mA, 2V
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
- 60V