ULN2003F12FN-7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ULN2003F12FN-7
Manufacturer: Diodes Incorporated In Stock 3708 pcs
Datasheet: ULN2003F12FN-7
Product Category: Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC PWR RELAY N-CHAN U-DFN3030-10 Inquiry
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Power - Max
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
10-UFDFN Exposed Pad
Transistor Type
4 NPN Darlington (Quad)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Frequency - Transition
Supplier Device Package
U-DFN3030-10
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.6V @ 500µA, 350mA
Current - Collector (Ic) (Max)
500mA
Current - Collector Cutoff (Max)
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
20V