ULN2002AS16-13
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ULN2002AS16-13
Manufacturer: Diodes Incorporated In Stock 439 pcs
Datasheet: ULN2002AS16-13
Product Category: Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC PWR RELAY 7NPN 1:1 16SO Inquiry
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Power - Max
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Transistor Type
7 NPN Darlington
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Frequency - Transition
Supplier Device Package
16-SO
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.6V @ 500µA, 350mA
Current - Collector (Ic) (Max)
500mA
Current - Collector Cutoff (Max)
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50V