MBRB10150CT
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MBRB10150CT
Manufacturer: Diodes Incorporated In Stock 50 pcs
Datasheet: MBRB10150CT
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE SCHOTTKY 150V 10A D2PAK $0.67
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Automotive, AEC-Q101
Packaging
Tube
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-263AB (D²PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr
50µA @ 150V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
890mV @ 5A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A