DMN3008SFG-7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
DMN3008SFG-7
Manufacturer: Diodes Incorporated In Stock 284 pcs
Datasheet: DMN3008SFG-7
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 30V 17.6A POWERDI Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
FET Type
N-Channel
Packaging
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.6mOhm @ 13.5A, 10V
Power Dissipation (Max)
900mW (Ta)
Supplier Device Package
PowerDI3333-8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3690pF @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
17.6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V