BZX84C3V6W-7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
BZX84C3V6W-7
Manufacturer: Diodes Incorporated In Stock 1875 pcs
Datasheet: BZX84C3V6W-7
Product Category: Diodes - Zener - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ZENER 3.6V 200MW SOT323 $0.38
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±6%
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Power - Max
200mW
Package / Case
SC-70, SOT-323
Base Part Number
BZX84C3V6
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Supplier Device Package
SOT-323
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
3.6V
Current - Reverse Leakage @ Vr
5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA