BZT52C8V2T-7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
BZT52C8V2T-7
Manufacturer: Diodes Incorporated In Stock 18326 pcs
Datasheet: BZT52C8V2T-7
Product Category: Diodes - Zener - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ZENER 8.2V 300MW SOD523 Inquiry
Tolerance
±6%
Power - Max
300mW
Package / Case
SC-79, SOD-523
Base Part Number
BZT52C8V2
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package
SOD-523
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
8.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr
700nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA