BZT52C4V7LP-7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
BZT52C4V7LP-7
Manufacturer: Diodes Incorporated In Stock 667 pcs
Datasheet: BZT52C4V7LP-7
Product Category: Diodes - Zener - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ZENER 4.7V 250MW 2DFN Inquiry
Tolerance
±6%
Power - Max
250mW
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Base Part Number
BZT52C4V7
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package
X1-DFN1006-2
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
4.7V
Current - Reverse Leakage @ Vr
3µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA